Tuesday, December 6, 2022
Home BİLİM Bilim insanları, kişileri yüz ifadelerine göre yargılayan bir yapay zeka geliştirdi

Bilim insanları, kişileri yüz ifadelerine göre yargılayan bir yapay zeka geliştirdi

by HABER MERKEZİ
0 comment
Bilim insanları, kişileri yüz ifadelerine göre yargılayan bir yapay zeka geliştirdi

Bilim insanları, insanları yalnızca yüz ifadelerine göre yargılayan bir yapay zeka modeli tasarladı.

ABD‘nin en prestijli üniversitelerinden Princeton‘dan bir ekip, Stevens Teknoloji Enstitüsü ve Şikago Üniversitesi‘nin de ortak olduğu çalışmada, insanların birbiriyle ilk karşılaştıklarında edindiği izlenim ve vardığı yargılara göre fikir beyan eden bir yapay zeka tasarladı.

Teknoloji Enstitüsünden Jordan W. Suchow, “İnsanların yüzlerinin fiziksel görünümlerini modelleyen birçok çalışma var. Biz bunları insanların yargılarıyla bir arada ele alıp makine öğrenme teknolojisi ile kişilerin birbirlerine karşı yanlı nitelikteki ilk izlenimlerini inceledik” dedi.

Bilim insanları, “akıllı, dindar, güvenilir ve dışadönük” gibi 34 farklı yargı kategorisi belirleyerek, 1000’den fazla fotoğrafa yapılan 1 milyondan fazla değerlendirmeyi topladı. Bu değerlendirmeler daha sonra makine öğrenme teknolojisi ile bir algoritmaya dönüştürüldü. Algoritmanın vardığı sonuçlarda kültürel varsayımlarla uyuşma gözlemlendi. Örneğin gülümseyen kişilerin daha güvenilir olduğu görülürken, gözlük takan kişilerinse daha akıllı olduğu sonucu çıktı. Öte yandan bilim insanları, algoritmanın birtakım olumsuz sonuçlar doğurabileceğini de söyledi.

Suchow, “Bu teknolojiyle bir fotoğraf çekip belirli bir izlenim yaratması hedefiyle bunun üzerinde incelikli şekilde oynanması mümkün. Bariz sebeplerden ötürü bu teknolojinin nasıl kullanıldığına dikkat etmemiz lazım” dedi.

You may also like

Leave a Comment

About Us

We’re a media company. We promise to tell you what’s new in the parts of modern life that matter. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Sed consequat, leo eget bibendum sodales, augue velit.

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed byu00a0PenciDesign