Tuesday, December 6, 2022
Home EKONOMİ Amazon’dan rekor: Şirketin değeri bir günde 190 milyar dolar yükseldi

Amazon’dan rekor: Şirketin değeri bir günde 190 milyar dolar yükseldi

by HABER MERKEZİ
0 comment
Amazon'dan rekor Şirketin değeri bir günde 190 milyar dolar yükseldi

Online e-ticaret devinin piyasa değeri yaklaşık 1,6 Trilyon dolar oldu.

Online e-ticaret devi Amazon, 4 Şubat’ta rekor kırarak bir günde en çok değer kazanan ABD merkezli şirket olma ünvanını kazandı

Amazon’un hisseleri, Ekim-Aralık 2021 dönemine ait finansal verilerin yayımlanmasından bir gün sonra % 13,5 yükseldi. Böylece Amazon‘un piyasa değeri 190 Milyar Dolar arttı.

Amazon’un yükselişi, Facebook‘un çatı şirketi Meta‘nın rekor kaybından hemen sonra meydana geldi. Bir günde en çok değer kaybeden ABD şirketi olan Meta‘nın hisseleri perşembe günü % 26,4 değer kaybederek şirketin piyasa değeri yaklaşık 230 milyar dolar kayba uğramıştı.

Veri ve analiz şirketi Refinitiv, Amazon‘un Apple‘a ait rekoru kırdığını da duyurdu. Apple, Ekim-Aralık 2021’deki finansal verilerini açıkladıktan sonra piyasa değeri 28 Ocak’ta 181 milyar dolar yükselmişti.

Amazon’un değeri şu anda yaklaşık 1,6 trilyon dolarken Meta‘nınki 660 milyar dolar.

Reuters haber ajansının aktardığına göre analist Brian White, Amazon‘un bu yıl değerinin daha da artabileceğini söyledi.

Öte yandan bu artış, Amazon‘u en değerli ilk üç şirket arasına sokmadı. Zira Wall Street‘in en değerli şirketi 2,8 trilyon dolarla Apple. Apple‘ı 2,3 milyar dolarla Microsoft ve 1,9 milyar dolarla Google‘ın çatı şirketi Alphanet takip ediyor.

You may also like

Leave a Comment

About Us

We’re a media company. We promise to tell you what’s new in the parts of modern life that matter. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Sed consequat, leo eget bibendum sodales, augue velit.

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed byu00a0PenciDesign