Tuesday, December 6, 2022
Home EKONOMİ Bakan Nebati: Gerekirse, ecdadımız gibi gemileri karadan yürütür yine de yolumuzdan sapmayız

Bakan Nebati: Gerekirse, ecdadımız gibi gemileri karadan yürütür yine de yolumuzdan sapmayız

by HABER MERKEZİ
0 comment
Nebati

Bakan Nebati, kur korumalı mevduat ve katılım hesaplarının büyüklüğünün 782 milyar TL’ye ulaştığını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Gerekirse, ecdadımız gibi gemileri karadan yürütür yine de yolumuzdan, hedeflerimizden kesinlikle sapmayız” dedi.

Bakan Nebati, İstanbul Ticaret Odası (İTO) İş Dünyası Buluşması’nda yaptığı konuşmada, Oda’nın Türkiye‘nin son 20 yılında gerçekleştirdiği atılımlarda, küresel ekonomi ve dünya siyasetindeki etkinliklerinin hissedilir oranda artırılmasında çok önemli bir paya sahip olduğunu ifade etti.

Birlikte aynı kararlılıkla yol almaya, yeni başarılar elde etmeye devam edeceklerini söyleyen Bakan Nebati, küresel ölçekte yaşanan pek çok problemin Türkiye‘ye farklı şekillerde yansıdığını anlattı.

Bakan Nebati, tüm bu problemlerin kendileri için aynı zamanda türlü fırsat ve imkanlar sunduğunu ifade ederek şu şekilde sözlerine devam etti;

Şunu çok net bilmenizi isterim: Biz problemleri kesinlikle yok saymıyoruz; onları asla halının altına süpürme gibi bir niyetimiz de yok. Tam tersine kalıcı ve kapsayıcı çözümler üretmek için çalışıyoruz. Oluşan yeni koşullardaki fırsatları değerlendirmek için stratejik hamleler yaparak yolumuza devam ediyoruz. Kimsenin en ufak bir endişesi dahi olmasın. Gerekirse, ecdadımız gibi gemileri karadan yürütür yine de yolumuzdan, hedeflerimizden kesinlikle sapmayız.

İhracatta Rekorlar Açıklamaya Devam Edeceğiz

Bakan Nebati, savaş, Türkiye‘nin Rusya ve Ukrayna‘ya ihracatını olumsuz etkilese de bu ülkelerin toplam ihracattan sadece %3,9 pay aldığını, genele etkisinin sınırlı olduğunu ifade etti

Türkiye olarak ihracatta son yirmi yılda sağladıkları pazar ve ürün çeşitliliği sayesinde yeni modeller geliştirmekte güçlük çekmediklerini dile getiren Bakan Nebati, “Nitekim savaşa rağmen martta tüm zamanların en yüksek ihracat rakamına ulaştık. Bu rekorları her ay açıklamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Enerji haricinde ihracatın ithalatı karşılama oranının mart ayında % 98,2’ye yükseldiğini söyleyen Bakan Nebati, “Bu rakam bize enerji hariç ihracat-ithalatın dengelendiğini söylüyor. Geçen yıl ithal ettiğimiz enerjinin maliyeti bizdeki dengeyi bozuyor. Bunun olumsuz etkisini, ihracatımızı daha fazla artırarak, turizmdeki olumlu gelişmelerle, doğrudan ve dolaylı yatırımlarla en aza indirgeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bakan Nebati, turizmde yüksek düzeyde ziyaretçi girişi olduğunu ve bunun artarak devam edeceğini kaydederek, son iki ayda çok güzel veriler olduğunu vurguladı.

Geri dönüşler, ülkemize yönelik sermaye girişlerinin artacağını söylüyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, toplantılarda Türkiye‘nin başarılı Eurobond tahvil ve sukuk ihraçlarından övgüyle bahsedildiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Şubat ayında Londra‘da yatırımcılarla gerçekleştirdiğimiz temasların ardından Washington toplantılarında aldığımız geri bildirimler, Türkiye‘ye oldukça pozitif baktıklarına ve ülkemize yönelik sermaye girişlerinin önümüzdeki dönemde artacağına işaret ediyor. Yatırımcılar, “Türkiye‘nin başarı hikayesinin” giderek daha fazla dikkat çekeceğine inanmış durumda. Bırakın kronik kötümserler felaket tellallığı yapadursunlar. Tekraren söylüyorum biz gerekirse gemileri karadan yürütür, yine de hedeflerimize, hayallerimize ulaşmasını biliriz. Dünya, “Türkiye‘nin önü açık” diyorken bizim müzmin karamsarlar ‘battık, bittik edebiyatından’ bir türlü vazgeçemiyorlar. İnşallah bu kronik karamsarlık ve özgüven sorunu olan kardeşlerimizin bu hastalıklarına da yine biz şifa olacağız”

You may also like

Leave a Comment

About Us

We’re a media company. We promise to tell you what’s new in the parts of modern life that matter. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Sed consequat, leo eget bibendum sodales, augue velit.

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed byu00a0PenciDesign